UP Legal - právní služby
Francouzská 299/98, Prague 10 - Vršovice
+420 777 737 747
info@uplegal.cz
Menu
Administrative Law

Administrative Law

Since no article can answer your specific questions precisely, we are happy to dedicate part of our time to discuss your situation for free.

Fill in the contact form and wait for about 30 minutes before you get a phone call from me or one of my colleagues. Our goal is to spare you from reading piles of texts, only a small part of which may apply to your case. This will save you a lot of time and provide you with a quick initial consultation for free, which will help you decide what to do next.

If you would like to contact us immediately, we will be happy to hear from you. You can do this either by email at info@uplegal.cz, or by phone at (+420) 777 737 747.

Administrative law is a very specific area of law that differs considerably from civil and commercial law. We provide legal services in the field of administrative law consisting in representing the client in administrative proceedings. We have extensive experience in acting for clients in administrative proceedings before state government agencies and local authorities, including, without limitation, in administrative infractions proceedings, building permit procedures or Land Register proceedings. We also provide legal services related to the recovery of damages caused by maladministration or unlawful decisions.

Our lawyers provide the following legal services:

  • legal analysis of cases;
  • preparation of a motion to initiate proceedings – report on an administrative infraction;
  • preparation of statements or complaints, including administrative appeal actions;
  • preparation of remedial measures – appeals, appeals to the head of a central administrative authority, new proceedings;
  • representing clients in administrative or administrative infractions proceedings;
  • representing clients before administrative courts, including the Supreme Administrative Court;
  • preparation of actions related to the recovery of damages caused by maladministration or unlawful decisions.

Žádný článek nemůže zcela přesně odpovědět na konkrétně vaše specifické otázky. Rádi budeme věnovat část našeho času zdarma i vám.

Vyplňte do formuláře Váš kontakt a počkejte okolo 30 minut, než Vám zavolám já, nebo jeden z kolegů naší advokátní kanceláře. Naším cílem je, abyste nemuseli číst hory textů, z nichž jen malá část dopadne na váš případ. Tím ušetříte mnoho času a získáte velice efektivně a rychle úvodní právní konzultaci zdarma tak, abyste se mohli rozhodnout, zda a případně jaké další kroky podstoupíte.

Pokud byste se na nás chtěli sami ihned obrátit, budeme moc rádi. Můžete to udělat buď zprávou na email info@uplegal.cz, nebo telefonicky na 777 737 747.

Top closearrow-circle-o-downellipsis-v