UP Legal - právní služby
Francouzská 299/98, Prague 10 - Vršovice
+420 777 737 747
info@uplegal.cz
Menu
Employment Law

Employment Law

Since no article can answer your specific questions precisely, we are happy to dedicate part of our time to discuss your situation for free.

Fill in the contact form and wait for about 30 minutes before you get a phone call from me or one of my colleagues. Our goal is to spare you from reading piles of texts, only a small part of which may apply to your case. This will save you a lot of time and provide you with a quick initial consultation for free, which will help you decide what to do next.

If you would like to contact us immediately, we will be happy to hear from you. You can do this either by email at info@uplegal.cz, or by phone at (+420) 777 737 747.

Our law firm provides legal services in the field of employment law, consisting in representing employees or employers in disputes arising from employment relations. We also have extensive experience in enforcing employees’ claims arising from employment relations, including the recovery of damages or lost profits. Our law firm also specializes in enforcing clients' claims from wrongful termination of employment.

Our lawyers provide the following legal services:

  • preparation of employment contracts;
  • preparation of agreements (agreement on employee’s liability for entrusted assets; agreement to perform work and agreement to complete a job);
  • preparation of employer’s policies, including work or organizational rules;
  • preparation of decisions on the appointment of managers;
  • preparation of documents related to the change of employment;
  • preparation of documents related to the termination of employment (notice of termination, termination agreement);
  • representing clients in employment disputes.

Žádný článek nemůže zcela přesně odpovědět na konkrétně vaše specifické otázky. Rádi budeme věnovat část našeho času zdarma i vám.

Vyplňte do formuláře Váš kontakt a počkejte okolo 30 minut, než Vám zavolám já, nebo jeden z kolegů naší advokátní kanceláře. Naším cílem je, abyste nemuseli číst hory textů, z nichž jen malá část dopadne na váš případ. Tím ušetříte mnoho času a získáte velice efektivně a rychle úvodní právní konzultaci zdarma tak, abyste se mohli rozhodnout, zda a případně jaké další kroky podstoupíte.

Pokud byste se na nás chtěli sami ihned obrátit, budeme moc rádi. Můžete to udělat buď zprávou na email info@uplegal.cz, nebo telefonicky na 777 737 747.

Top closearrow-circle-o-downellipsis-v