UP Legal - právní služby
Francouzská 299/98, Prague 10 - Vršovice
+420 777 737 747
info@uplegal.cz
Menu
Inheritance Law

Inheritance Law

Since no article can answer your specific questions precisely, we are happy to dedicate part of our time to discuss your situation for free.

Fill in the contact form and wait for about 30 minutes before you get a phone call from me or one of my colleagues. Our goal is to spare you from reading piles of texts, only a small part of which may apply to your case. This will save you a lot of time and provide you with a quick initial consultation for free, which will help you decide what to do next.

If you would like to contact us immediately, we will be happy to hear from you. You can do this either by email at info@uplegal.cz, or by phone at (+420) 777 737 747.

Our law firm provides legal services in the field of inheritance law, especially in drawing up documents related to inheritance. We advise testators on how to write their last will properly or inform them of all the options of disposing of their property during their lifetime. We advise heirs on the basic options of inheritance law (renunciation of inheritance, refusal of inheritance…) and the possibility of reservation of the making of inventory if the inheritance is insolvent.

We have experience in representing heirs in inheritance proceedings and also in subsequent litigations.

Our lawyers provide the following legal services:

  • preparation of/drafting wills, inheritance agreements or deeds of disinheritance;
  • representation in inheritance proceedings;
  • representation in the settlement of inheritance – refusal of inheritance, inheritance agreements;
  • representation in resumed inheritance proceedings;
  • preparation of/drafting claims to inheritance proceedings.

Žádný článek nemůže zcela přesně odpovědět na konkrétně vaše specifické otázky. Rádi budeme věnovat část našeho času zdarma i vám.

Vyplňte do formuláře Váš kontakt a počkejte okolo 30 minut, než Vám zavolám já, nebo jeden z kolegů naší advokátní kanceláře. Naším cílem je, abyste nemuseli číst hory textů, z nichž jen malá část dopadne na váš případ. Tím ušetříte mnoho času a získáte velice efektivně a rychle úvodní právní konzultaci zdarma tak, abyste se mohli rozhodnout, zda a případně jaké další kroky podstoupíte.

Pokud byste se na nás chtěli sami ihned obrátit, budeme moc rádi. Můžete to udělat buď zprávou na email info@uplegal.cz, nebo telefonicky na 777 737 747.

Top closearrow-circle-o-downellipsis-v