UP Legal - právní služby
Francouzská 299/98, Prague 10 - Vršovice
+420 777 737 747
info@uplegal.cz
Menu
Debt Relief

Debt Relief

Since no article can answer your specific questions precisely, we are happy to dedicate part of our time to discuss your situation for free.

Fill in the contact form and wait for about 30 minutes before you get a phone call from me or one of my colleagues. Our goal is to spare you from reading piles of texts, only a small part of which may apply to your case. This will save you a lot of time and provide you with a quick initial consultation for free, which will help you decide what to do next.

If you would like to contact us immediately, we will be happy to hear from you. You can do this either by email at info@uplegal.cz, or by phone at (+420) 777 737 747.

For our clients, we provide legal services related to debt relief. Our team will evaluate the client's financial situation and advise them on the suitability of applying for debt relief, as well as outline the overall procedure. We will prepare all documents for the commencement of insolvency proceedings and will be ready to act for the client throughout the debt relief procedure. We provide legal services to debtors and those who want to submit their claims in insolvency proceedings. We also provide legal services in insolvency-related disputes concerning the denial of authenticity, the amount or priority of the claim.

Our lawyers provide the following legal services:

  • analysing the debtor’s financial situation;
  • preparing/drafting petitions for the commencement of insolvency proceedings including all documents;
  • submitting claims in insolvency proceedings;
  • representing clients in insolvency-related disputes.

Žádný článek nemůže zcela přesně odpovědět na konkrétně vaše specifické otázky. Rádi budeme věnovat část našeho času zdarma i vám.

Vyplňte do formuláře Váš kontakt a počkejte okolo 30 minut, než Vám zavolám já, nebo jeden z kolegů naší advokátní kanceláře. Naším cílem je, abyste nemuseli číst hory textů, z nichž jen malá část dopadne na váš případ. Tím ušetříte mnoho času a získáte velice efektivně a rychle úvodní právní konzultaci zdarma tak, abyste se mohli rozhodnout, zda a případně jaké další kroky podstoupíte.

Pokud byste se na nás chtěli sami ihned obrátit, budeme moc rádi. Můžete to udělat buď zprávou na email info@uplegal.cz, nebo telefonicky na 777 737 747.

Top closearrow-circle-o-downellipsis-v